Како научниците ја водеа битката против Ковид-19?

The vaccine miracle: how scientists waged the battle against Covid-19

Го следиме извонредниот напор за истражување, од откривањето на структурата на вирусот до почетокот на инокулациите оваа недела
Во раните попладневни часови на 3 јануари оваа година, една мала метална кутија беше доставена до Клиничкиот центар за јавно здравје во Шангај, адресирана до експертот за вируси, проф. Hangанг Јонгжен. Внатре, спакувани во сув мраз, имаше брисеви од пациент кој страдаше од нова, повремено фатална респираторна болест што го зафаќаше градот Вухан. Токму она што предизвикува застрашувачки пораст на бројот на случаи, медицинските власти сакаа да дознаат? И како се ширеше болеста?

‘Работев толку многу во лабораторијата. Плачев кога дојдоа новостите за вакцините Ковид ’

Hangанг и неговите колеги започнаа со работа. Во следните 48 часа, буквално непрекинато, тој и неговиот тим користеа напредни машини за секвенционирање за да ја разоткријат РНК – генетските градежни блокови – на вирусот, за кој тие веруваа дека е одговорен за избувнувањето. Декодирањето на 28,000 букви од оваа РНК – што делува како букви на ДНК кај човекот – ќе даде прецизна индикација за природата и однесувањето на новиот патоген.
И во раните часови на 5 јануари, hangанг и неговиот тим ја завршија својата задача. Вирусот, откриле, бил претходно непознат коронавирус, кој бил најтесно поврзан со оној што предизвикал фатални избувнувања на тежок акутен респираторен синдром (Сарс) во Кина неколку години порано. И исто како и Сарс, новиот вирус јасно се ширеше од едно на друго човечко. „Значи, сигурно беше многу опасно“, рече hangанг.

Пробивот на проф. Hangанг Јонгжен, објавување на геномот на вирусот Сарс-КоВ-2 во јануари, и даде на науката шанса да возврати. Фотографија: ChinaCDC.CN
За неколку дена по неговиот чекор по секвенцирање, резултатите на hangанг беа објавени на веб-страницата virological.org – давајќи му го на светот првото пишување на патогенот што оттогаш уби повеќе од 1,5 милиони луѓе и конвулзирани нации со заклучувања, ограничувања на патувањето и економско нарушување. Сепак, откритието на hangанг имало повеќе отколку едноставно да посочи предвесник на хаосот и смртта. Раното откривање на структурата на вирусот одговорен за Covid-19 на неговиот тим – како што подоцна беше именувано болеста – и даде на науката шанса да возврати. Резултатот беше меѓународен напор со кој оваа недела ќе се види вакцина за оваа болест за прв пат во јавноста.
Тоа е извонредно достигнување. Да се ​​премине од откривање на нов смртоносен вирус до создавање на тестирана вакцина што може да ги блокира нејзините ефекти за помалку од една година е без преседан во научната историја. За некои, тоа е едноставно медицинско чудо, затоа што сугерира – ако ништо друго – дека светот може да се откаже од најлошото од своите проблеми „Ковид-19“ порано отколку подоцна. Како што вели Стивен Грифин од медицинското училиште на Универзитетот Лидс: „Неверојатниот напредок во унапредувањето на вакцината за употреба кај луѓето сигурно поставува нов стандард за тоа што може да се постигне кога ќе се применат доволно ресурси и научен фокус на глобалното здравје“
Она што го стори hangанг беше критично … Без информациите што ги даде никој не можеше да започне да работи на вакцини

Вирусот Ковид-19, сега познат како Сарс-КоВ-2, е шилеста топка од генетски материјал обложен со масни хемикалии наречени липиди и има дијаметар од 80 милијардити дел од метар. Овие шила се направени од протеин кој се заклучува на рецепторите на површините на клетките во нашите тела и потоа ја лизга РНК на вирусот во нив. Откако ќе се најде внатре, таа РНК се вметнува во самата машина за репликација на нашите клетки и прави повеќе копии на вирусот. Овие избувнаа од клетката и инфекцијата се шири.
Со секвенционирање на геномот на вирусот, hangанг обезбеди витални информации што оттогаш им овозможија на научниците да изолираат и реплицираат одделни делови од вирусот и да ги користат овие компоненти за да создадат вакцини. „Она што го стори hangанг беше апсолутно критично за она што следеше“, рече проф. Адам Фин од Универзитетот во Бристол. „Без информациите што ги даде, никој не можеше да започне да работи на вакцини“.
Спајк протеинот кој игра толку клучна улога во дозволувањето на репликација на Sars-CoV-2 брзо стана фокус на вниманието на повеќето креатори на вакцини. Истражувачите образложија дека ако на некое лице може да му се помогне да постави моќен имунолошки одговор што би блокирал шилести протеини во нашите клетки, прогресот на вирусот ќе биде запрен. За да го направат тоа, тие требаше да најдат начини на ставање парчиња протеински врвови во телото со цел да се стимулира создавањето на антитела кои би ги нападнале, тактика што оттогаш е усвоена од повеќето проекти за вакцини Covid-19 – иако во различни начини.
„Клучна точка е што не ви треба вистински вирус во ваши раце овие денови, потребни ви се само 28.000 букви од неговиот генетски код“, рече експертот за коронавируси Дејвид Метјус од Универзитетот Бристол. „Можеш некому да му испратиш порака и тоа ќе го отпушти пиштолот што започна.

Озлем Туречи, лево, и Угур Шахин од BioNTech. Поддржана од Pfizer, нивната вакцина е 90% ефикасна во спречување на луѓето да се разболат. Фотографија: Волфганг Еилмс / ФАЗ Фото
Реклама
Една група подготвена на почетната линија беше со седиште во германскиот град Мајнц каде што Озлем Туречи и нејзиниот партнер Угур Шахин ја основаа компанијата BioNTech во 2008 година за да направат РНК вакцини прилагодени за борба против карциномите – експертиза што може брзо да се пренесе во битката против Ковид-19, тие сфатија.
Користејќи ги генетските секвенци обезбедени од hangанг, BioNTech – поддржан од фармацевтскиот гигант Pfizer – беше во можност да спакува парчиња РНК-код за протеини со шилести вируси и да ги инјектира на луѓето. Зафатени од клетките во нашите тела, овие капки РНК им наложуваат на машините за репликација на нашите клетки да создаваат шилести честички протеини. Кога ќе бидат забележани од нашиот имунолошки систем, ова предизвикува производство на антитела. Сличен пристап усвои и американската биотехнолошка компанија Модерна при изработката на вакцината.

„Тоа е нова технологија, но исто така е и многу едноставна“, рече проф. Питер Опеншау од Кралскиот колеџ во Лондон. „Во суштина тоа вклучува основна хемиска синтеза и не многу повеќе. Вие не треба внимателно да се стремите на култури на ткива, да ги одржувате вашите садови многу стерилни и така натаму. Вие само направите хемиска жичка на РНК и ја ставате во некоја личност. Тоа е клучна причина што BioNTech и Moderna добија толку брзи резултати “.
Тоа е исто така многу ветувачка технологија што може да се искористи многу брзо во иднина, додаде Опеншау. „Скоро е како вакцина приклучок и игра. Можете да изберете други парчиња РНК и да создадете комбинирани вакцини со неверојатна леснотија. На пример, можете да комбинирате РНК на инфлуенца со РНК Ковид и да направите комбинирана вакцина против двете болести. Оваа технологија е револуционерна “.
Различен пристап усвоија научниците предводени од проф. Сара Гилберт од институтот enенер на универзитетот Оксфорд. По епидемијата на ебола во периодот 2014-2016 година, тамошните истражувачи подготвувале планови за создавање вакцина за секоја нова болест што може да се појави во светот – и тоа во најкус можен рок.

Проф. Сара Гилберт, од Универзитетот во Оксфорд, чиј тим разви успешна вакцина со гигантот за лекови АстраЗенека. Фотографија: Cон Кернс / Универзитет во Оксфорд / ПА
За да го направат ова, тие изработија вирус на обична настинка што заразува шимпанза, така што тој не може да предизвика инфекција кај луѓето, но исто така може да се реновира за да носи генетски нацрти за парчиња вируси што сакате да го обучите вашиот имунолошки систем да ги нападне. Вооружени со оваа технологија, сите научници од Оксфорд – подоцна поддржани од фармацевтскиот гигант АстраЗенека – требаше да направат да ги лизгаат генетските упатства за протеинот на шип во нивниот инженерски вирус и да започнат со тестирање.
Вакцините Moderna, BioNTech и Oxford-AstraZeneca први се најдоа на клиничките испитувања – но има 200 други вакцини кои се тестираат низ целиот свет. Прашањето беше: дали некој од нив ќе работи? Со месеци, меѓународната заедница следеше и чекаше како напредуваат клиничките патеки во надеж дека може да се произведе вакцина која е најмалку 50% ефикасна во блокирањето на Ковид-19.
Реклама
Од своја страна, Шахин беше убеден дека вакцината BioNTech ќе работи, но немаше доказ дека е во право се додека не доби повик – во 20 часот во недела, 8 ноември – од извршниот директор на Pizer, Алберт Бурла. Само што му беше кажано, од независниот одбор за следење, проучувајќи ги резултатите од испитувањето во фаза 3 на вакцината, дека ги надминало очекувањата и е повеќе од 90% ефикасен во спречување на луѓето да се разболат.
„Тоа беше втора од вистината, кога падна голема тежина од нашите умови“, рече Шахин. Шахин и Туречи, двајцата тетоталци, славеа со шолји црн чај. Остатокот од светот реагираше по ентузијастички. „Да се ​​има оваа вест помалку од една година откако се појави Ковид-19 е извонредно достигнување и доказ за извонредниот глобален истражувачки одговор“, рече remереми Фарар, директор на Велком Труст. „Ефективните вакцини ќе ги променат основите на оваа пандемија“.
Повеќе добри вести требаше да следат. Испитувањата за вакцини на Модерна, исто така, сугерираа дека може да обезбеди силен имунитет, додека резултатите од испитувањето на Оксфорд-АстраЗенека – и покрај одредена конфузија околу почетното ниво на дозирање – исто така сугерираа дека тоа ќе биде моќен инструмент во битката против Ковид-19.
„На некој начин сум изненаден што сè досега поминало без проблеми“, рече Еленор Рајли, професор по имунологија на Универзитетот во Единбург. „Нормално, кога започнувате нова вакцина, очекувате нешто, во одреден момент, да не излезе како што се очекуваше. Сепак, работите беспрекорно се придвижија напред – што е одлично “.
Како и да е, голем број клучни проблеми сè уште треба да се решат. Ниту една од раните вакцини не покажала можност за намалување на ширењето на болеста кај популацијата. Вакцинираните лица, иако се заштитени од тешки симптоми, сепак можат да пренесат инфекција на други и тоа е клучно прашање, рече Рајли.

Медицинска сестра во болницата Ројал Фри, Лондон, учествува во обука за поддршка на персоналот што ќе ја администрира вакцината Pfizer BioNTech. Фотографија: Јуи Мок / ПА
Реклама
„Ако сакаме да имаме иднина без ковиди, тогаш ни треба нешто што навистина го потиснува преносот. Ако не, тогаш вирусот ќе циркулира нон-стоп и секој што не бил вакциниран секогаш ќе биде изложен на ризик. На краток рок, тоа не е проблем. Треба само да спасиме животи. Но, на подолг рок тоа ќе биде проблем “.
Сепак, еден охрабрувачки навестување е даден од вакцината Оксфорд-АстраЗенека. За време на неговите испитувања, учесниците беа рутински тестирани за да се види дали оние кои примаат вакцина имаат помало вирусно оптоварување во грлото и носот отколку кај оние кои добиле плацебо. Раните знаци сугерираат дека тие имаат помало оптоварување и затоа е помалку веројатно да го пренесат вирусот. „Мислам дека би било изненадувачки ако вакцините што ги имаме добиено веќе не го ограничуваат пренесувањето на некој начин“, додаде Рајли. „Треба да го откриеме тоа

Меѓутоа, за решавање на другите прашања ќе биде потребно подолго време. Нејасно е колку ќе трае заштитата на вакцините против Ковид-19. Некои извештаи сугерираат дека нивото на антитела започнува значително да паѓа само неколку месеци откако едно лице ќе добие Ковид-19, што укажува на тоа дека нивото на антитела предизвикано од вакцини, исто така, може брзо да исчезне. Сепак, оваа идеја е избришана од Openshaw.
„Од анализите на модерната и другите вакцини, јасно е дека вакцините предизвикуваат многу посилни имунолошки реакции – барем во однос на производството на антитела – отколку што се активираат од природна инфекција на вирусот. Значи, нивото на антитела треба да биде прилично долготрајно “.
Тоа беше извонредно патување кое, во моментов, изгледа како да има среќен заклучок – иако научниците се јасни дека ќе има нерамнини на патот. Несаканите реакции на вакцината ќе влијаат на некои лица, додека глобалните синџири на снабдување ќе се закопчат. Клучна точка е дека сега имаме вакцини за да се справиме со Ковид-19 и се чини дека тие ќе работат. Тоа е почеток.
Овој напис беше изменет и дополнет на 10 декември 2020 година. Претходната верзија вели дека BioNTech е основана во Франкфурт; компанијата е основана во Мајнц, кој е во метрополитенскиот регион Франкфурт Рајна-Мајна, но е независен град.

The Quardian Robin McKie 11.04.2021