Author : admin

новости

Канал 5 ТВ: НАСА објави снимки на јаглеродниот моноксид во атмосферата по пожарите во Амазонија НАСА објави загрижувачки податоци.

admin
Сателитите на Американската агернција за истражување на вселената забележале страшни снимнки од испуштање на јаглероден моноксид во земјината атмосфера , како последица на пожарите во
Најново

Независен: Филипче: Останува концептот за Детска кардиохирургија, операции и во двете приватни болници

admin
Министерот за здравство Венко Филипче, по дилемите и шпекулациите за функционирањето на Детската кардиохирургија со концептот јавно – приватно партнерство откако кардиохирургот Владимир Чадиковски замина
Aктуелно

DW: Олеснето признавање дипломи за лекари, инженери и учители во Германија

admin
Потрагата на Германија по квалификувана работна сила ги тера властите да го олеснат процесот на признавање на странските дипломи. Медицински сестри, лекари и други професионалци
Соопштенија и Настани

Плус Инфо: Нападната вработена на Токсикологија од придружник на пациент

admin
Како што дознава Плусинфо, вработена на Клиниката за токсикологија во Скопје ноќеска била нападната додека била на дежурство, од придружба на пациент кој бил донесен
Најново

Нова ТВ: Чадиковски стана дел од тимот „Аџибадем Систина“ каде ќе се прават срцеви интервенции кај деца

admin
  Клиничката болница „Аџибадем Систина“ денеска соопшто дека специјалистот по детска хирургија и супспецијалист по детска кардиохирургија д-р Владимир Чадиковски станува дел од тимот на
Најново

БиХ: На 10 септември генерален штрајк на докторите

admin
Сојузот на Струковиот синдикат на докторите на медицина и стоматологија во Херцеговско – неретвинската жупанија одлучил дека поради непочитувањето на одредбите од Колективниот договор на
Aктуелно

Хрватска: Поради недостаток на медицински сестри се затвораат одделенија

admin
Поради недостаток на медицински сестри и доктори, болниците започнале да ги затвораат поединечните оддели. Состојбата, како што стојат работите, не планира брзо да се поправи,
новости

Земјата нема „никаква одбрана“ против џиновските астероиди, предупредува Илон Маск

admin
Маск ја даде оваа застрашувачка проценка на нашите планетарни одбранбени способности откако неговиот пријател Џо Роган сподели приказна од еден британски весник во која се