Author : sskc

Aктуелно

Мета.мк: Ова се законските измени за администрацијата што се очекува да бидат усвоени

sskc
До крајот на оваа година или почетокот на 2020 година, граѓаните ќе можат да видат видливи резултати од проектот за реорганизација и оптимизација на јавната
Работник

Германските компании масовно воведуваат скратено работно време

sskc
Скратеното работно време е се поприсутно во германските компании од секторот индустрија, покажуваат резултатите на истражувањето на минхенскиот институт ИФО. Во производниот сектор 5,5 отсто
Aктуелно Соопштенија и Настани

Беговиќ: Да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

sskc
Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео надзор) во сите здравствени установи, граѓаните да се едуцираат за улогата, влијанието
сскц

СТОП׀ ЗА НАСИЛСТВО ВРЗ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ!

sskc
Синдикатот на Клинички центар го поддржува протестот под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ организиран од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари и го
Занимливости

Кајгана: Пронајден изгубен континент пикнат под Балканот

sskc
Научниците пронашле континент кој порано се простирал од Алпите до Иран, а денес лежи во земјината кора под Балканскиот Полуостров.  Изгубениот континент научниците го именуваа
Aктуелно

Сител ТВ: Министерот Филипче ќе присуствува на протестот против насилство врз медицинарите

sskc
Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека ќе присуствува на протестот закажан за среда против зачестеното насилство врз медицинските лица и останатиот персонал вработен во
Остварено

Канал 5 ТВ: Институтот за трансфузиона медицина со европски стандарди и нов начин за прибирање на крв

sskc
Институтот за трансфузиона медицина доби реновирани простории,  современа апаратура  и нови возила. Реновиран е одделот за продукција, просториите за процесирање на дарувана крв, чување на