Author : sskc

Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ го осудува нападот на докторот дерматовенеролог од Клиничката болница во Тетово

sskc
Синдикатот на Клинички центар го осудува физичкиот напад врз докторoт дерматовенеролог вработен во Клиничката болница во Тетово и му посакува добро здравје и брз опоравок.
Aктуелно

Скопје 24: На Хрватска ѝ се потребни педијатри, гинеколози, анестезиолози и 12.000 медицински сестри

sskc
Во Хрватска има 62 болници и голем дел од нив се соочуваат со недостиг на персонал. Во моментов, во регистарот на медицински сестри има 40.224
Aктуелно

Хрватските медицинари преку протест побараа поголеми плати

sskc
Здравствените синдикати во Хрватска денеска ја организираа протестната акција „Пет до 12“ во клиничките болници во Загреб и Сплит, како и во Општата болница во
Занимливости

ТВ Алсат: Кинескиот ровер откри мистериозна супстанција на темната страна на Месечината

sskc
Тимот кинески научници забележал необични детали на  фотографии испратени од роверот „Иуту-2“, кој се наоѓа во истражувачка мисија на темната страна на Месечината, пренесуваат британските
новости

Фактор.мк: Џек Ма повторно шокира: Луѓето треба да работат три дена во неделата, четири часа дневно

sskc
Милијардерот Џек Ма, долго време е отворен заговореник на екстремната кинеска работна култура и вели дека луѓето би требало да работат само 12 часа неделно.
Синдикати

УПОЗ: Се интензивираат активностите за потпишување на Гранскиот Колективен договор и за престојните измени на ЗАС и ЗВСЈ

sskc
На барање на Министерството за информатичко општество и администрација одржана е средба на која продолжија разговорите за повеќе актуелни теми кои се во фокусот извесен
Работник Соопштенија и Настани

Rabotnik.com.mk: Правата на работниците во дигиталната ера

sskc
Се предвидува нова индустриска револуција. Се очекува дигитализацијата на економијата да ги наруши производствените процеси, светот на работа и општеството во целина. Но, сè уште