Uncategorized

Фактор: Дански, Норвешки, Шведски: Медицинските сестри ги изучуваат овие јазици за да најдат работа во Скандинавија

sskc
Освен англиски и германски јазик, медицинските сестри во земјава ги изучуваат данскиот, норвешкиот и шведскиот јазик со цел да најдат работа во некоја од скандинавските
Uncategorized Соопштенија и Настани

Ажурирана стратегија за дозирање на Ивермектин

sskc
„Врз основа на податоците од новите испитувања, научната соработка и размената на медицински докази со д-р Ендру Хил – виш научен соработник на Универзитетот во
Uncategorized Соопштенија и Настани

Nature: Дали новите варијанти на SARS-CoV-2 можат да ги загрозат вакцините?

sskc
Истражувачите се натпреваруваат за да утврдат зошто видовите идентификувани во Велика Британија и Јужна Африка се шират толку брзо и дали ќе ги компромитират вакцините.
Uncategorized Соопштенија и Настани

Зошто вакцината за Ковид-19 е толку важна?

sskc
Ковид-19 сè уште го опустошува светот. Како што доаѓа зимата, стапката на инфекција се зголемува. Притоа, светот со месеци е исцрпен од задолжително носење маска, социјално
Uncategorized Соопштенија и Настани

Нема доволно податоци за вакцината на AstraZeneca за COVID-19 за одобрување од ЕУ, вели регулаторот

sskc
Заменик-извршниот директор на ЕМА, Ноел Ватион, за белгискиот весник Хет Ниусблад (Het Nieuwsblad) изјави дека производителите на вакцини „сè уште немаат поднесено барање“ до европските регулатори на лекови,
Uncategorized Соопштенија и Настани

CDC: Прашања за вакцинација за COVID-19 за лица со одредени основни медицински состојби

sskc
Возрасните од која било возраст со одредени основни медицински состојби се изложени на зголемен ризик од тешка форма на Ковид-19. mRNA COVID-19 вакцините може да
Uncategorized

МЗ: Денеска се регистрирани 627 нови случаи на Ковид 19, починати се 14 лица

sskc
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2510 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје-250, Куманово-36, Дебар-8,
Uncategorized Соопштенија и Настани

CDC: Импликации на варијантата SARS-CoV-2 VOC 202012/01

sskc
Од ноември 2020 година, варијантен вид на SARS-CoV-2 стана широко распространет на југоистокот на Англија, наводно зафаќајќи 60% од неодамнешните инфекции во Лондон. Оваа варијанта има