Category : Занимливости

Uncategorized Занимливости Соопштенија и Настани

Како луѓето развиваат поголем мозок од мајмуните

sskc
Една нова студија е прва што идентификува како човечкиот мозок расте многу поголем, со три пати повеќе неврони, во споредба со мозокот на шимпанзата и
Занимливости

Кајгана: Пронајден изгубен континент пикнат под Балканот

sskc
Научниците пронашле континент кој порано се простирал од Алпите до Иран, а денес лежи во земјината кора под Балканскиот Полуостров.  Изгубениот континент научниците го именуваа
Занимливости

ТВ Алсат: Кинескиот ровер откри мистериозна супстанција на темната страна на Месечината

sskc
Тимот кинески научници забележал необични детали на  фотографии испратени од роверот „Иуту-2“, кој се наоѓа во истражувачка мисија на темната страна на Месечината, пренесуваат британските
Занимливости

„Плус Инфо: Овој јули бил најтоплиот месец од 1880 година, од кога се мери температурата“

admin
  Изминатиот месец јули бил најтоплиот месец на Земјата од кога почнало мерењето на температурата во 1880 година, што е уште еден рекорд за кој