Category : Соопштенија и Настани

Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ: Медицинската сестра од Неврологија не треба да биде казнета

sskc
Ставот на Синдикатот на Клинички центар е дека медицинската сестра, вработена во ЈЗУ Универзитетска клиника за неврологија не треба да биде казнета поради учеството  во
Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ достави званично барање до Министерот Филипче и Комисијата за заразни болести за изземање на вработените во здравството од гласачките места

sskc
Синдикатот на Клинички центар на барање на своите членови јавно го изнесе својот став дека неприфатлива е одлуката на Државната изборна комисија (во понатамошниот текст:
Uncategorized Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ: Неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи во овие моменти да бидат вклучени во избирачки комисии и одбори

sskc
Поради информацијата дека во избирачките комисии и одбори ќе бидат вклучени и вработени од здравството до Синдикатот на Клинички центар се обратија голем број членови
Активности Соопштенија и Настани

Синдикатот на Клинички бара двојно поголеми плати, 36 дена одмор, бесплатен паркинг

sskc
Синдикатот на Клинички центар завзема став отсега и во иднина предизборно да ги информира јавноста и партиите кои претендираат да ја водат државата во наредните
Uncategorized Соопштенија и Настани

Канал 5 ТВ: Проф. Ана Глигиќ: Потребно е да се стега обрачот околу секое жариште и да се изолираат колку може побрзо

sskc
Дури да се бакнувавме и плукавме едни со други немаше да биде вака Професорката Ана Глигиќ жената која во 1972 година го потврди првиот случај
Uncategorized Соопштенија и Настани

Алфа ТВ: Револт кај специјалистите Каде се ветените плати од 100 000 денари

sskc
  Ништо од ветувањето за 100.000 денари плата за специјалистите. Предизборното ветувањена СДСМ од 2016 година е далеку од реализација, иако се ветуваше како сигурно
Соопштенија и Настани

21 ТВ: Здравствените работници ќе добијат награда во битката со Ковид-19, ама не сите

sskc
  https://www.youtube.com/watch?v=MmlbqHRUKrY&t=71s Владата одлучи да ги награди лекарите и здравствените работници за нивниот придонес во борбата против Ковид-19. Во наредните два месеци ќе има зголемување
Соопштенија и Настани

Слободен печат: Селективните „20 отсто на плата“ ги налутија другите лекари

sskc
Лекарите и медицинскиот персонал на инфективните клиники и одделенија, на Универзитетската Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, на Институтот за јавно здравје, Центрите за
Соопштенија и Настани

ССКЦ на медицинските сестри им го честита 12 мај, Меѓународниот ден на медицинските сестри и им се заблагодарува за нивниот огромен придонес во справувањето со Ковид-19

sskc
Меѓународниот ден на медицинските сестри се слави низ целиот свет, секој 12 мај, на годишнината  од раѓањето на Флоренс Најтингејл, за да се одбележат придонесите што
Uncategorized Соопштенија и Настани

РСЕ: Здравството стана опасна професија

sskc
Повредите и смртните случаи на работното место најчесто се поврзуваат со рударството, индустријата и градежништвото, кои со години се најопасни професии. Пандемијата на коронавирус ја