Category : Aктуелно

Aктуелно

Сител ТВ: Министерот Филипче ќе присуствува на протестот против насилство врз медицинарите

sskc
Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека ќе присуствува на протестот закажан за среда против зачестеното насилство врз медицинските лица и останатиот персонал вработен во
Aктуелно

ТВ Телма: МВР редовно ќе патролира низ болниците

sskc
Министерството за здравство ќе плаќа приватна агенција за обезбедување на покритичните места, редовни патроли на полицијата каде има најголема фрекфенција на пациенти се заклучоците по
Aктуелно

Нова Македонија: Здравствените работници на протест: Не смееме да работиме под страв и во лоши услови

sskc
Под паролата „Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите!“, здравствените работници најавија протест кој ќе се случува в среда на 18 септември, со почеток во
Aктуелно

Нетпрес: Пациенти претепале медицинска сестра и портир во Градска болница

sskc
Поради масовна тепачка која ја предизвикале насилници на повик од незадоволен пациент, скопската болница „Св. Наум Охридски“ била затворена до раните утрински часови. Инцидентот се
Aктуелно

ТВ 24 Вести: За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

sskc
Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил
Aктуелно

Работник.мк: Протест „Пет до 12“: До кога вака, сè додека сите не се иселиме?

sskc
Мирен протестен митинг „Пет до 12“ се одржа пред влезот во Општата болница округот Винковци, во Хрватска на кој се собраа 100тина луѓе, болнички персонал,
Aктуелно

Скопје 24: На Хрватска ѝ се потребни педијатри, гинеколози, анестезиолози и 12.000 медицински сестри

sskc
Во Хрватска има 62 болници и голем дел од нив се соочуваат со недостиг на персонал. Во моментов, во регистарот на медицински сестри има 40.224
Aктуелно

Хрватските медицинари преку протест побараа поголеми плати

sskc
Здравствените синдикати во Хрватска денеска ја организираа протестната акција „Пет до 12“ во клиничките болници во Загреб и Сплит, како и во Општата болница во