Category : Uncategorized

Uncategorized

Слободен печат: Синдикатот на Клинички центар бара да се поништи казната за медицинска сестра од Неврологија која зела крв од колеги за испитување антитела за коронавирус

sskc
Директорот на Клиниката за неврологија, доктор Иван Барбов, вели дека сестрата освен структуралната хиерархија, го прекршила и Правилникот за клинички студии донесен од Управниот одбор
Uncategorized

МЗ: Денеска се регистрирани 120 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 7244, оздравени се 125 пациенти, починати се 5 лица

sskc
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Дебар-6,
Uncategorized

SDK.MK: Луѓето со крвна група А се под ризик да развијат најтешка форма на Ковид-19, вели Професорот Димитар Ефремов од меѓународниот центар за генетски инженеринг и биотехнологија во Трст

sskc
Професорот д-р Димитар Ефремов, кој раководи со Одделот за молекуларна хематологија на Меѓународниот центар за генетски инженеринг и биотехнологија во Трст, Италија, изминатите два месеца
Uncategorized

МЗ: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести, и во услови на ковид-19 оваа група пациенти се обезбедени со потребните лекови

sskc
Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска оствари средба со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја. На средбата, тие
Uncategorized

Нова ТВ: Казнета медицинска сестра,била дел од проект-преку крв да се утврди контакт со коронавирусот

sskc
Станува збор за меѓународен научен проект со кој се скенира состојбата на здравствените работници како најризична група и преку серолошко испитување да се утврди колку
Uncategorized

Канал 5 ТВ: Синдикат на Клинички: Поради истрошеност на здравствените работници, да ги повлечете од избирачките одбори

sskc
За Синдикатот на Клинички центар неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи, вклучително доктори и медицински сестри во овие моменти да бидат вклучени во
Uncategorized Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ: Неприфатлива е одлуката вработени во јавните здравствени установи во овие моменти да бидат вклучени во избирачки комисии и одбори

sskc
Поради информацијата дека во избирачките комисии и одбори ќе бидат вклучени и вработени од здравството до Синдикатот на Клинички центар се обратија голем број членови
Uncategorized

МЗ: Обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19

sskc
Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на 31 пациент со ковид-19. Од нив, 16 се преку