Uncategorized

DW: Брутална битка за лекари во Европа

sskc
  Франкфуртер алгемајне цајтунг во денешното издание пренесува истражување на Институтот за меѓународни економски споредби од Виена кое дава песимистичка слика за состојбата со здравствениот
Uncategorized

Слободен печат: СЗО: Десет отсто од заразените со Ковид-19 во светот се медицински персонал

sskc
Повеќе од 1,3 милиони лекари ширум светот се заразени со новиот коронавирус, соопшти Светската здравствена организација. – Досега, околу 10 проценти од сите случаи на
Uncategorized

Нова ТВ: Француската амбасада се заинтересира за случајот со казнетата медицинска сестра

sskc
Медицинската сестра од Клиниката за неврологија била повикана на средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, откако претходно за случајот се информирал од медиумите. Таа е
Uncategorized

Слободен печат: Казнетата сестра од Неврологија: Никого на сила не сум натерала да се тестира за антитела

sskc
Медицинската сестра од Клиниката за неврологија, која беше казнета од директорот со 20 проценти од платата, зашто учествувала во меѓународен проект за испитување антитела на
Uncategorized

Слободен печат: Синдикатот на Клинички центар бара да се поништи казната за медицинска сестра од Неврологија која зела крв од колеги за испитување антитела за коронавирус

sskc
Директорот на Клиниката за неврологија, доктор Иван Барбов, вели дека сестрата освен структуралната хиерархија, го прекршила и Правилникот за клинички студии донесен од Управниот одбор
Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ: Медицинската сестра од Неврологија не треба да биде казнета

sskc
Ставот на Синдикатот на Клинички центар е дека медицинската сестра, вработена во ЈЗУ Универзитетска клиника за неврологија не треба да биде казнета поради учеството  во
Uncategorized

SDK.MK: Луѓето со крвна група А се под ризик да развијат најтешка форма на Ковид-19, вели Професорот Димитар Ефремов од меѓународниот центар за генетски инженеринг и биотехнологија во Трст

sskc
Професорот д-р Димитар Ефремов, кој раководи со Одделот за молекуларна хематологија на Меѓународниот центар за генетски инженеринг и биотехнологија во Трст, Италија, изминатите два месеца
Uncategorized

МЗ: Воведовме 7 нови лекови за лицата со ретки болести, и во услови на ковид-19 оваа група пациенти се обезбедени со потребните лекови

sskc
Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска оствари средба со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја. На средбата, тие
Соопштенија Соопштенија и Настани

ССКЦ достави званично барање до Министерот Филипче и Комисијата за заразни болести за изземање на вработените во здравството од гласачките места

sskc
Синдикатот на Клинички центар на барање на своите членови јавно го изнесе својот став дека неприфатлива е одлуката на Државната изборна комисија (во понатамошниот текст: