МЗ: Нови 766 случаи на Ковид-19, 31 починато лице

Нови 766 случаи на КОВИД-19 се регистрирани од направени 3.171 тестирање во изминатите 24 часа. Во истиот период се регистрирани 1.118, како и 31 починато лице, информира Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 252, Битола – 80, Куманово – 64, Прилеп – 41, Велес – 36, Струмица – 33, Штип – 28, Тетово – 27, Гостивар, Кавадарци и Охрид – по 26, Кочани – 23, Кичево и Гевгелија – по 13, Струга – 12, Свети Николе и Радовиш – по 10, Крива Паланка и Виница – по 6, Неготино – 5, Валандово, Богданци, Крушево и Демир Хисар – по 4, Берово – 3, Ресен, Делчево и Пехчево – по 2, Дебар, Кратово, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1, се вели во соопштението од Минитерството за здравство.

Регистрирани се 1118 оздравени пациенти и тоа од Скопје – 519, Битола – 101, Куманово – 87, Прилеп – 65, Велес – 54, Струмица – 48, Тетово – 43, Гевгелија – 30, Кичево – 26, Штип – 24, Кочани – 21, Дебар – 15, Гостивар – 14, Свети Николе и Виница – по 9, Ресен и Радовиш – по 8, Берово – 7, Дојран – 6, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Кратово – по 4, Македонски Брод – 3, Валандово – 2, Охрид, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 8 од Скопје (70г, 71г , 76г, 76г, 78г, 79г, 80г, 80г), 4 починати лица од Битола (58г, 64г, 79г и 84г), 3 од Куманово (48г, 74г и 68г), по 2 лица од Гевгелија (68г и 73г), Кавадарци (69г и 80г) и Кочани (71г и 73г) и по едно лице од Велес (76г), Струга (74г), Гостивар (61г), Дебар (78г), Кичево (66г), Охрид (71г), Прилеп (81г), Струмица (59г), Тетово (61г) и Штип (66г). Од починатите пациенти, едно лице е починато во домашни услови, а останатите 30 лица во болнички услови.

Направени се 3.171 тест преку: ИЈЗ-566, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-85, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-4, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–0, МАНУ-136, Жан Митрев (Филип Втори)-123, Авицена-171, Биотек-264, Систина-236, лабораторија Лаор-149, Синлаб – 44, Ремедика-53, Плодност – 58, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1196.

Досега во земјата се направени вкупно 695.267 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.995, бројката на оздравени пациенти е 124.828, на починати е 4.509, а бројот на активни случаи изнесува 18.658.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 65.667, активни 8.401

Куманово 8.130, активни .1183

Прилеп 7.951, активни 910

Тетово 6.945, активни 655

Битола 5.812, активни 1211

Велес 5.242, активни 679

Гостивар 5.020, активни 458

Кавадарци 5.019, активни 512

Штип 4.770, активни 457

Охрид 4.735, активни 870

Струмица 3.816, активни 533

Струга 2.879, активни 258

Кочани 2.605, активни 294

Кичево 2.362, активни 284

Гевгелија 2.131, активни 320

Неготино 2.118, активни 245

Свети Николе 1.443, активни 148

Крива Паланка 1.184, активни 90

Ресен 1.170, активни 212

Радовиш 1.049, активни 131

Берово 970, активни 61

Делчево 932, активни 98

Дебар 911, активни 54

Пробиштип 753, активни 38

Виница 748, активни 106

Валандово 637, активни 91

Богданци 473, активни 73

Крушево 461, активни 103

Демир Капија 392, активни 38

Демир Хисар 362, активни 57

Кратово 351, активни 15

Македонски Брод 348, активни 30

Пехчево 252, активни 17

Македонска Каменица 225, активни 12

Дојран 132, активни 14.

Извор: Министерство за здравство  20.04.2021