Author : sskc

Uncategorized

МЗ: Денес се регистрирани 442 нови позитивни случаи на Ковид-19, пријавени се 5 починати лица

sskc
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.939 тестирања, а регистрирани се 442 нови
Uncategorized

ПСИ: Аплаузот на Владите за здравствените работници и работниците за нега не е доволен

sskc
Здравствените работници и работниците за нега се на првите редови на одговорот на пандемијата со Ковид-19. Работејќи под стрес и оптоварувања на глобалната здравствена вонредна
Uncategorized

Зошто вакцините против Ковид-19 не ја добија Нобеловата награда оваа година

sskc
Инсајдерите и набљудувачите на Нобеловата награда велат дека тајмингот и политиката имале влијание да технологијата за вакцини е со мала веројатност да ја добие Нобеловата
Uncategorized

Конвалесцентната плазма е неефикасна кај критично болните со Ковид-19, но можда има ефект кај имунокомпромитираните пациенти со Ковид-19

sskc
Во најраните денови на пандемијата со Ковид-19, медицинската заедница се сврте кон вековен третман: Земете крв од оздравените пациенти и дајте им ја на болните,
Uncategorized

Дејвид Јулиус и Ардем Патапутиан се добитници на Нобеловата награда за медицина или физиологија

sskc
Дејвид Јулиус (David Julius) и Ардем Патапутиан (Ardem Patapoutian) ја делат наградата за идентификување на рецептори кои им овозможуваат на клетките на телото да почувствуваат
Uncategorized

Молнупиравир, значително го намали ризикот од хоспитализација или смрт од Ковид-19

sskc
Merck Ridgeback Biotherapeutics и Merck со седиште во Флорида објавија дека испитуваниот орален антивирусен лек познат како молнупиравир (MK-4482, EIDD-2801) значително го намалил ризикот од