Category : новости

новости

Нов бран на протести против климатските промени

sskc
Новиот бран на светски протести против климатските промени, инспирирани од страна од Грета Тунберг, започна денска. Илјадници на ученици учествува во протестот проти климатските промени
новости

Фактор.мк: Џек Ма повторно шокира: Луѓето треба да работат три дена во неделата, четири часа дневно

sskc
Милијардерот Џек Ма, долго време е отворен заговореник на екстремната кинеска работна култура и вели дека луѓето би требало да работат само 12 часа неделно.
новости

Канал 5 ТВ: НАСА објави снимки на јаглеродниот моноксид во атмосферата по пожарите во Амазонија НАСА објави загрижувачки податоци.

admin
Сателитите на Американската агернција за истражување на вселената забележале страшни снимнки од испуштање на јаглероден моноксид во земјината атмосфера , како последица на пожарите во
новости

Земјата нема „никаква одбрана“ против џиновските астероиди, предупредува Илон Маск

admin
Маск ја даде оваа застрашувачка проценка на нашите планетарни одбранбени способности откако неговиот пријател Џо Роган сподели приказна од еден британски весник во која се
новости

Руските универзитети ќе воведат дигитален систем за проценка на перформансите на студентите

admin
Од 2021 година, на неколку руски универзитети, успешноста на студентите ќе се проценува преку вештачка интелигенција (ВИ). Се претпоставува дека употребата на овој систем ќе
новости

Се повлекуваат лекови што често се користат кај нас поради тешки последици по здравјето

admin
Се повлекуваат од употреба сите лекови кои содржат циноксацин, флумеквин, налидикинска и пипемидинска киселина. Носителите на одобренија ги известуваат лекарите дека од пазарот ќе бидат
новости

Предлог законот за лекарска дејност ги скара Синдикатот на клинички и Лекарската комора

admin
Општите лекари во државата да имаат минимална плата од 1000 евра а субспецијалистите 1600, бара Лекарската Комора. Очекуваат оваа нивна забелешка да биде вметната во
новости сскц

Синдикатот на Клинички Центар е задоволен од ставовите на Лекарската Комора за утврдување на основната плата на лекарите

admin
Од Самостојниот Синдикат на клинички центар – ССКЦ истакнуват дека поради одредени нејаснотии во јавноста за несогласувањата (не конфликт) помеѓу Синдикатот на Клинички центар и
новости

Кочо Анѓушев: Министерот за здравство на Германија побара од нас 50 илјади медицински сестри

admin
Вицепремиерот за економија во владата на Северна Македонија, денес на гостување во 1ТВ, одговараше на прашања поврзани со економијата во нашата држава. Тој истакна интересен