Category : Соопштенија и Настани

Соопштенија и Настани

ССКЦ на медицинските сестри им го честита 12 мај, Меѓународниот ден на медицинските сестри и им се заблагодарува за нивниот огромен придонес во справувањето со Ковид-19

sskc
Меѓународниот ден на медицинските сестри се слави низ целиот свет, секој 12 мај, на годишнината  од раѓањето на Флоренс Најтингејл, за да се одбележат придонесот што
Uncategorized Соопштенија и Настани

GSK го поддржува производството на вакцини за COVID-19 во Англија

sskc
ГлаксоСмитКлајн (ГСК) од Лондон, денеска објави дека постигнал начелен договор со Новавакс од Мериленд и Организацијата за вакцини на Владата на Велика Британија за поддршка
Uncategorized Соопштенија и Настани

Коронавирусот ја инфицира устата и може да се шири преку плунка

sskc
Истражувачите велат дека пронашле докази дека коронавирусот ја инфицира устата, вклучително и внатрешноста на образите, непцата и плунковните жлезди. Кога луѓето ќе проголтаат заразена плунка,
Uncategorized Соопштенија и Настани

Ажурирана анализа на вакцината на АстраЗенека

sskc
АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд објавија ажурирана анализа од нивните испитувања за вакцината кои покажуваат дека режимот со две дози е 76% ефикасен во спречување
Uncategorized Занимливости Соопштенија и Настани

Како луѓето развиваат поголем мозок од мајмуните

sskc
Една нова студија е прва што идентификува како човечкиот мозок расте многу поголем, со три пати повеќе неврони, во споредба со мозокот на шимпанзата и
Uncategorized Соопштенија и Настани

Некои луѓе создаваат имунолошки одговор, кој е ефикасен и против варијантите на коронавирусот

sskc
Пени Мур од Националниот институт за заразни болести и Универзитетот во Витватерсранд во Јоханесбург беше една од првите научници што укажа дека варијантата на коронавирус