Category : Uncategorized

Uncategorized

МЗ: Денеска се регистрирани 81 нови случаи на Ковид-19, не се регистрирани починати пациенти

sskc
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи
Uncategorized

Белгија: Синдикатот за здравство го критикува неуспехот на работодавците да потпишат договори

sskc
Синдикатите во здравство CNE/CSC остро ги критикуваа работодавците во здравствениот сектор затоа што не потпишале пет клучни колективни договори за подобрување на условите за работа.
Uncategorized

Словенија: Здравствените синдикати го критикуваат недостатокот на социјален дијалог

sskc
Здравствените синдикати се собраа заедно со претставници на конфедерациите на синдикатите за да ја критикуваат предложената Измена и дополнување на Законот за здравствена заштита и
Uncategorized

Чешка: Синдикатот за здравство укажа на проблеми со плаќањата на Ковид-19 бонусите

sskc
Синдикатот за здравство и социјална грижа (OSZSP) укажа на широко распространети проблеми со Ковид-19 бонусите кои требаше да бидат исплатени на вработените во здравствената и
Uncategorized

МЗ: Пристигна најсовремената терапија за лекување пациенти со Ковид-19

sskc
Министерството за здравство информира дека пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите “CASIRIVIMAB
Uncategorized

Барање на ССКЦ за бонус додаток од 5% за Јавната Установа

sskc
Вработените во Јавната установа од областа на здравството за потребите на ЈЗУ Универзитетски клиники, Завод  и Ургентен центар Скопје (во понатамошниот текст: Јавната установа, ЈУ)
Uncategorized

Џиновско цунами од удар на астероид кои ги уништил диносаурусите откриен во фосилизирани „мегарипли“

sskc
Кога огромна вселенска карпа удрила во водите во близина на полуостровот Јукатан во Мексико, пред 66 милиони години, створила обвивка од прашина која со години
Uncategorized Соопштенија и Настани

21 ТВ: На клиниката за неврохирургија успешно вграден стимулатор на нервот вагус

sskc
Министерството за здравство информира дека денеска на Клиниката за неврохирургија, заедно со тим лекари од Клиниката за неврологија, кај 36 годишна пациентка беше успешно вграден
Uncategorized Соопштенија и Настани

ГС ЗСЗ „Независност“ на Република Србија бара плати од 400 до 1800 евра, регрес и топол оброк

sskc
Соопштение на Гранскиот синдикат за здравство и социјална заштита „Независност“ на Република Србија Почитувани, Гранскиот синдикат за здравство и социјална заштита ..Независност “ уште на