Uncategorized

Лекарска комора организираше брифинг за новинари: Вакцините за Ковид -19 се безбедни и ефикасни

sskc
Со цел подобро запознавање на новинарите со технологијата на производство на вакцините и нивниот начин на делување и подигнување на јавната свест за важноста на
Uncategorized Соопштенија и Настани

GSK го поддржува производството на вакцини за COVID-19 во Англија

sskc
ГлаксоСмитКлајн (ГСК) од Лондон, денеска објави дека постигнал начелен договор со Новавакс од Мериленд и Организацијата за вакцини на Владата на Велика Британија за поддршка
Uncategorized
sskc
Варијантите на SARS-CoV-2 досега не изгледаат многу варијабилниSARS-CoV-2 може да се претвори во ограничен сет на мутации Сега се чини дека има повеќе од десетина
Uncategorized Соопштенија и Настани

Коронавирусот ја инфицира устата и може да се шири преку плунка

sskc
Истражувачите велат дека пронашле докази дека коронавирусот ја инфицира устата, вклучително и внатрешноста на образите, непцата и плунковните жлезди. Кога луѓето ќе проголтаат заразена плунка,
Uncategorized Соопштенија и Настани

Ажурирана анализа на вакцината на АстраЗенека

sskc
АстраЗенека и Универзитетот во Оксфорд објавија ажурирана анализа од нивните испитувања за вакцината кои покажуваат дека режимот со две дози е 76% ефикасен во спречување
Uncategorized Занимливости Соопштенија и Настани

Како луѓето развиваат поголем мозок од мајмуните

sskc
Една нова студија е прва што идентификува како човечкиот мозок расте многу поголем, со три пати повеќе неврони, во споредба со мозокот на шимпанзата и
Uncategorized Соопштенија и Настани

Некои луѓе создаваат имунолошки одговор, кој е ефикасен и против варијантите на коронавирусот

sskc
Пени Мур од Националниот институт за заразни болести и Универзитетот во Витватерсранд во Јоханесбург беше една од првите научници што укажа дека варијантата на коронавирус