АКТУЕЛНО

ТВ Сител: Синдикатот на Клинички јa потврди одлуката за протест во среда

Отстапки и услови нема. Во среда Синдикатот на клинички излегува на предупредувачки протест. Револтот ќе го искажат сите – болничари, техничари, лаборанти, медицински сестри, лекари….Имаат многу барања што треба да ги решат надлежните а линеарното зголемување на платите е едно од основните. Револтирани се што за ветените 2806 денари кои со месеци ги чекаат се …

ТВ Сител: Синдикатот на Клинички јa потврди одлуката за протест во среда Read More »

Канал 5 ТВ: Вработените на Клинички в среда на протест

    Пациентите нема да бидат враќани бидејќи револтот за тоа што владата немала слух за барањат на здравствените работници кои вклучуваат повисоки плати, ќе го искажат за време на паузата. Синдикатот на Клинички одлучи да се протестира бидејќи премиерот и владините претставници задолжени за државната каса не ги примале на средба. Сепак, немаат поплаки …

Канал 5 ТВ: Вработените на Клинички в среда на протест Read More »

КСС: На заканувачите им порачуваме дека нема да престанеме со нашите синдикални активности, правдата е на наша страна

КСС веќе подолг период реагира на крајно лошиот однос на институциите кон нашите синдикални организации и грански синдикати а во тоа предничи ситуацијата која што се случува во синдикалната организација на АД ЕЛЕМ и пред се во синдикалните организации кои што се наоѓаат на територија на општина Битола, РЕК Битола и ПОД Новаци. Имајќи во …

КСС: На заканувачите им порачуваме дека нема да престанеме со нашите синдикални активности, правдата е на наша страна Read More »

ТВ 24 Вести: Д-р Лазаров: Прекршени повеќе закони со непродолжувањето на договорите на медицинските работници

Ќе останат ли македонските болници без специјалисти и друг персонал после одлуката на министерството за здравство да не ги продолжат договорите на над сто медицински работници кои треба да одат во пензија а кои според законот треба да останат на работа. Др. Мирослав Лазаров од Независниот синдикат на клиничкиот центар за ТВ 24 вели дека …

ТВ 24 Вести: Д-р Лазаров: Прекршени повеќе закони со непродолжувањето на договорите на медицинските работници Read More »

ТЕЛМА: Министерот за здравство селективно одлучувал кои доктори ќе се пензионираат, критикуваат од Синдикатот на Клинички центар

Министерот за здравство на мета на фелата. Синдикалците од Клинички го обвинуваат Беким Сали дека е селективен и дека самиот тој одлучува на кои доктори ќе им дозволи да го одложат пензионирањето најмногу до три години, а чиј работен однос ќе заврши на 64 годишна возраст. Некои клиники добиле официјално известување потпишано од министерот, дека …

ТЕЛМА: Министерот за здравство селективно одлучувал кои доктори ќе се пензионираат, критикуваат од Синдикатот на Клинички центар Read More »

Бобан Илиевски: Дел од пратениците уште еднаш покажаа дека работниците се на дното на општествената пирамида

Дел од пратениците уште еднаш покажаа дека работниците се на дното на општеството со тоа што не ги изгласаа амандманите коишто ги поднесоа ССМ и КСС. Амандманот којшто го поднесе ССМ се однесуваше на линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2,806 денари, додека амандманот на КСС се однесуваше на исплата на финансиска помош …

Бобан Илиевски: Дел од пратениците уште еднаш покажаа дека работниците се на дното на општествената пирамида Read More »

Не поминаа амандамните на ССМ и КСС на амандманската расправа

Заврши амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година на Комисијата за финансирање и буџет. Од поднесени 204 амандмани, од кои над 170 на ВМРО-ДПМНЕ, 28 на Алијанса на Албанците и два на СДСМ, беа прифатени околу десет. На десеттиот, последен ден од расправата беа прифатени двата амандмана на СДСМ, кои се однесуваат за набавка на опрема и …

Не поминаа амандамните на ССМ и КСС на амандманската расправа Read More »

Scroll to Top